uken
Home / Новини / Курс Петра Рудковського «Сучасна демократія versus стародавня політія»

Курс Петра Рудковського «Сучасна демократія versus стародавня політія»

Науковець із Мінська (Білорусь) Петро Рудковський прочитає монографічний курс на тему «Сучасна демократія versus стародавня політія» (Contemporary Democracy vs. Ancient Politeia). Лекції проходитимуть 27, 28 та 29 березня з 18:15 до 21:05 в Інституті релігійних наук в Києві (вул. Деревлянська, 13, пов. 2, ауд. 207). Вхід вільний. Запрошуються усі зацікавлені.

Протягом трьох днів ми стикатимемо стародавніх і новочасних політичних мислителів. Головними «героями» будуть Перикл, Платон, Аристотель, Поппер, Ґутманн і Томпсон, а також ван Дійк. Ми побачимо, як ці філософи сперечаються між собою (незважаючи на часову і просторову віддаленість), і намагатимемося використати їхні суперечки на свою (звісно, інтелектуальну) користь.

На заняттях ми обговоримо такі питання:

Раціональність в політиці. Які критерії раціональності в політиці? Платон і Поппер мали відмінні відповіді на це питання; познайомимося з ними і замислимося над тим, яка з них вірна.
Посилання на Призначення (місію) як спосіб здійснення політики. В політичному дискурсі ми часто зустрічаємо висловлювання на кшталт: «Входження України до Європейського Союзу – її історичне призначення», або: «Місія Росії – вивести усіх слов’ян з ватикано-американського рабства». Чи мав рацію Поппер, коли критикував посилання на призначення як на одну з найогидніших форм ірраціоналізму?

Чим є індивід для суспільства: першорядною цінністю чи гвинтиком у великій машині? Поппер звинувачував давніх (особливо Платона і Аристотеля) в тому, що підпорядкували людського індивіда колективному інтересу. Чи слушно?

Платон як попередник ґендерних досліджень. Платон аргументував на користь рівності в політиці, але його головний аргумент у цій справі необов’язково сподобався би сучасним дослідникам ґендеру…

Демократія vs політика. Аристотелю не подобалося «комуністичне» бачення устрою, намальованого Платоном. Яким був погляд на устрій самого Аристотеля?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*