uken
Home / Новини / Про Церкву в ООН, силу малих кроків та спільну відповідальність за збереження миру

Про Церкву в ООН, силу малих кроків та спільну відповідальність за збереження миру

«За жодних обставин ми не повинні недооцінювати силу звичайних людей – таких, як ти і я!» З цими словами, що стали лейтмотивом зустрічі в Києві 29 травня 2015 року, Постійний представник Ордену Домініканців при Організації Об’єднаних Націй отець Майкл Крістофер Діб OP звернувся до студентів та викладачів Інституту релігійних наук Св. Томи Аквінського.

1

Отець Майкл вперше прибув до України з кількаденним візитом, впродовж якого відвідав місця служіння братів-проповідників – Київ, Фастів, Львів та Чортків, прагнучи ближче пізнати та підтримати нашу країну в цей нелегкий час. У своїй доповіді на тему «Церква в ООН: погляд зсередини» він розповів про структуру Організації Об’єднаних Націй, що цьогоріч святкує 70-ту річницю свого заснування і наразі налічує 194 постійних членів, а також про присутність в ній Церкви та релігійних організацій.

Передусім отець Майкл нагадав, що Церква від самого початку відігравала важливу роль у міжнародних відносинах та перебувала біля витоків народження моделі всесвітньої організації, яка б поєднувала представників усіх країн і допомагала забезпечувати справедливість та мир. Саме домініканець Франциско де Вітторія із Саламанки (Іспанія) ще в XVстолітті запропонував таку ідею у зв’язку з іспанським завоюванням Латинської Америки. Він наголошував на тому, що всі люди мають рівні права, а народи – право на самовизначення. З тих пір пройшло багато часу, однак бачимо, що проблеми дотримання прав людини та забезпечення миру залишаються актуальними в різних куточках світу.

33

Статус Постійних представників, який отримують всі неурядові (в тому числі й релігійні) організації, не передбачає права голосу, проте надає можливість брати участь в обговореннях і лобіюванні вирішення важливих питань у сфері забезпечення справедливості та миру. Домініканський Орден отримав право надсилати Постійного представника при ООН у 2002 році. Отця Майкла було призначено на цю посаду в січні 2014 року Магістром Ордену о. Бруно Кадоре ОР. Домініканець наголосив на тому, що уряди багатьох країн високо цінують присутність неурядових організацій при ООН, оскільки саме вони часто розповідають правду про те, що відбувається в конкретній країні, тоді як офіційні представники урядів, як відомо, захищають власні інтереси та залежать від політичної волі вищого керівництва.

«Ми прагнемо донести Добру Новину всьому світу – усім урядам країн, що на постійній основі збираються разом в одній залі», – наголосив отець Майкл, зазначивши, що представники багатьох церков та релігійних організацій, представлених при ООН, тісно співпрацюють з численних питань і здатні впливати на процес прийняття рішень.

4

Європейський відділ ООН, де працює отець Майкл, знаходиться в Женеві, проте домініканець більшість час проводить у римському монастирі Санта Сабіна – головному домі Ордену, а також у численних робочих поїздках по всьому світу. Постійний представник жартує: якщо головний офіс ООН Нью-Йорку можна назвати «вікном» цієї організації у світ, то «кухнею» вважається Женева. Саме тут відбувається процес підготовки рішень, обговорення та узгодження позицій, що згодом будуть представлені під час засідань Генеральної Асамблеї, профільних комітетів та інших органів і структур ООН.

Отець Майкл розповів про два основні механізми, за допомогою яких неурядові організації можуть впливати на формування політики урядів тих чи інших країн з конкретних питань. По-перше, він особисто безпосередньо залучений до діяльності надзвичайно важливої структури – Ради з прав людини, що є допоміжним органом Генеральної Асамблеї ООН. «Як християни, ми переконані, що саме в цій царині можемо багато чого зробити, – зазначив домініканець. – Ми готуємо та виступаємо із спеціальними зверненнями до всіх країн-членів, а також маємо можливість особисто зустрічатись та спілкуватися з послами держав, намагаючись таким чином вплинути на позицію їхніх урядів щодо дотримання прав людини. По-друге, це механізм Спеціальних доповідачів, які займаються певною тематикою, зокрема з питань корінних народів та з питань свободи релігій.

60

Після основної частини зустрічі всі учасники мали можливість поставити отцеві Майклу запитання. Найбільше присутніх цікавила проблема ефективності функціонування та потреба реформування Організації Об’єднаних Націй. Створена після Другої світової війни з метою підтримання миру та запобігання майбутнім масштабним збройним конфліктам у світі, ООН на сьогодні стає об’єктом доволі гострої критики саме з огляду на неспроможність виконання цієї ролі. За словами отця Майкла, певний поступ в цьому напрямку вже помітний і багато країн активно намагаються пришвидшити цей процес. Він переконаний, що незважаючи на складність досягнення консенсусу та гостру необхідність зміни певних організаційних і структурних елементів, ООН залишається важливою і наразі єдиною масштабною платформою для спілкування та діалогу всіх країн світу.

Відвідавши Майдан та Алею Небесної Сотні, домініканець був вражений силою духу та жертовністю українського народу, що повстав проти несправедливості та брехні. Як малим країнам відстоювати свої інтереси? Отець Майкл переконаний, що тільки шляхом спільних зусиль, навіть якщо це буде «кілька кроків вперед, а потім – кілька кроків назад». Кожен з нас може і повинен робити свій внесок у збереження миру та справедливості на місцевому й глобальному рівні. «Чудеса можливі – люди прагнуть змін, і ми повинні їх надихати відстоювати свої права. Тоді навіть найсильніші країни, що мають багато зброї, не зможуть нічого вдіяти».

62

Текст: Марʼяна Шіпош
Фото: Ольга Рибачук

Більше фото

Читайте також:

Представник ООН побував на Майдані у Фастові

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.