Інститут релігійних наук св. Томи Аквінського є місцем незвичним, бо тут викладаються дисципліни, які є не лише людськими, але – і передусім – Божими, тобто такі, що трактують про Бога, про Його діяльність, Його Провидіння, історію спасіння, про Його цілі у світі, врешті – про Його Любов до людини. Це важко порівняти з іншими дисциплінами, а тим більше пробувати виміряти їхню релевантність. А це тому, що Бог і Його дія у світі не вимірюються, відповідно і наука про Нього може бути повністю зрозумілою лише віруючим та люблячим серцем. Або принаймні можуть з’явитися зачатки зрозуміння, коли розум і серце відкриті на Істину. Саме це і пропонує Інститут св. Томи у Києві вже більш ніж 30 років поспіль. За цей час через Інститут пройшли сотні студентів, і хоча не всім вдалося дійти до самого кінця, до диплому магістра релігійних наук, який в нашому Інституті вручається від імені Папського Університету «Ангелікум» в Римі, проте для більшості це був напевно позитивний і збагачуючий досвід духовно-інтелектуальної пригоди. Вчитися в Інституті св. Томи – це напевно незвичний досвід, але теж – надіємося – в багатьох аспектах позитивний.
Ні, не потрібні.
Інститут св. Томи є нормальним закладом вищої освіти в Україні, тільки що не має акредитації, але видає дипломи затвердженні Теологічним факультетом Папського університету Св. Томи у Римі (Angelicum). Тому ми самі вас всього навчимо І це не жарт. Починаючи від вступу до теології і закінчуючи догматичною теологію (о так, і про Трійцю буде), від вступу до Біблії і до біблійної герменевтики, від вступу до філософії і до актуальних питань сучасної філософії. Так, у нас дуже насичена програма і цікава… Але! Якщо ви уже прослухали якісь дисципліни в іншому навчальному закладі і маєте підтвердження цього, за вашим бажанням, ми можемо перезарахувати вам цю дисципліну. Так, наші студенти часто перезараховують деякі дисципліни з філософії, а деколи і з іноземних мов (але по секрету вам скажемо, що насправді дуже рідко, бо у нас дуже цікаво викладають та й освіжити знання ніколи не завадить)
Ні, не потрібні. Але ж і правда, не може бути так легко!
Тому зарахування до Інституту відбувається на підставі результатів вступного письмового іспиту з основ теології та біблеїстики (абітурієнтові надаються підготовчі матеріали) й співбесіди. На іспиті оцінюється загальне вміння працювати з текстом і здатність викласти інформацію. Під час співбесіди директор Інституту знайомиться з кожним абітурієнтом окремо, цікавиться мотивами його вступу, світоглядом тощо.Але , якщо ви хочете навчатися у статусі вільного слухача, тоді вам потрібно буде пройти лише співбесіду.
Ні, не потрібно, і, відповідаючи на це питання, розповімо вам про екуменічну спрямованість Інституту.
Від самого початку, ще як Коледж і потім як Інститут, тут відбувалися богословські курси для світських та сестер, причому студентами були представники різних конфесій: католики разом з греко-католиками, православні різних юрисдикцій, протестанти, невизначені та позаконфесійні, а також агностики, які прагнули збагати свої знання про католицьку віру. Брати домініканці, які засновували цей навчальний заклад, були свідомі, що це традиційна територія переважно з православними християнами.
Тому і політика Інституту йшла у відповідному напрямку: бути відкритими на всі конфесії, причому не для прозелітизму, але для діалогу. А тому крім католиків, до Інституту запрошувалися викладачі чи то православні, чи то протестантські. Інститут св. Томи вже давно здобув собі у Києві позицію площадки, на якій можуть зустрітися представники будь-яких конфесій. Однією з основних місій Інституту св. Томи є власне укріплення свідомості, що християни, незалежно від конфесії чи юрисдикції, є однією великою родиною Христовою, Народом Божим. Ця місія підкріплюється на практиці відкритістю на представників всіх християнських конфесій, на пошук спільного, на підкреслення того, що об’єднує, і на заліковування того, що ділить чи ділило у минулому.
Звичайні студенти – це особи, які виконують всі вимоги, передбачені навчальним планом Інституту (відвідують лекції, здають письмові робити, беруть участь в семінарах) і складають всі екзамени. А в кінці навчання отримують академічні ступені бакалавра релігійних наук або магістра релігійних наук.
А вільні слухачі можуть відвідувати окремі курси, можуть на свій розсуд вибирати предмети, які хочуть прослухати, і в кінці семестру мають скласти як мінімум 3 екзамени (на свій вибір). В кінці навчання вільний слухач не отримує академічний ступінь, не отримує диплом, тільки (за потребою) довідку про прослухані дисципліни.
Але вільний слухач, за своїм бажанням, може стати звичайним студентом, якщо виконає повністю навчальний план. Так само, звичайний студент може стати вільним слухачем, якщо не може виконувати план, але хоче продовжувати навчання.
Ні, не обов’язково.
Наші студенти: без вікових та конфесійних обмежень і без прив’язки до громадянства. Головне, це наявність середньої освіти і розуміння української мови, адже більшість лекцій викладаються українською мовою.
Навчатися в Інституті може будь-хто, якщо йдеться про стаціонар. Двері цього навчального закладу відкриті для всіх людей доброї волі, головне, щоб вони прагнули пізнавати істину, прагнули шукати відповіді на свої питання, бути активними та зацікавленими тими дисциплінами, які Інститут пропонує, і мали витримку, щоб не зважаючи на всі труднощі, які зазвичай пов’язані з навчанням у будь-якому ВНЗ, не здаватися, але йти до кінця, до увінчання свого навчання дипломом.
Так, можливо.
Всі лекції, які зараз читаються в Інституті мають супровід і онлайн, здебільшого у програмі ZOOM (інколи використовуються і Google Meet, Skype). Крім цього, більшість лекцій записуються і надсилаються студентам для приватного користання. Так що, якщо ви з якихось причин не змогли відвідати лекцію, ви зможете її прослухати у записі у зручний для вас час.
Пожертва як студента, так і вільного слухача складає 8000 грн на рік. Оплату можна розділити на декілька частин, про це потрібно домовлятися безпосередньо у Секретаріаті.
Навчання триває п’ять років та складається з двох циклів: першого циклу, тривалістю три роки, після завершення якого студент отримує ступінь бакалавра релігійних наук; другого циклу, тривалістю два роки, після завершення якого студент отримує ступінь магістра релігійних наук із зазначенням спеціалізації. Академічні ступені бакалавра релігійних наук та магістра релігійних наук надаються Теологічним факультетом Папського Університету Святого Томи Аквінського в Римі з виданням відповідних дипломів встановленого зразку.
Форма навчання в Інституті вечірня, з понеділка по п’ятницю: 18.45–21.15. Крім цього, де-коли потрібно підготуватися до заняття, пошукати якусь інформацію, написати працю. Але, насправді, навчання в Інституті не займає багато часу, головне це бажання, а якщо інколи не виходить прийти на заняття – завжди можна переглянути запис і самостійно опрацювати матеріал.
Так, можна.
Якщо студент з поважних причин не може продовжувати навчання або просто потрібна перерва в навчанні достатьо повідомити про це Секретаріат і там все вирішити. А якщо ви хочете повертається до навчання, потрібно також повідомити Секретаріат і можете починати навчання з того курсу і пройдених занять на яких перервали навчання.
Так, звісно.
Оскільки заняття відбуваються у вечірній час, тому навчання тут легко поєднати з навчанням в іншому закладі (навіть якщо це Могилянка) і з працею. Головне бажання і розуміння для чого воно потрібне. Інститут – це місце, яке об’єднує людей, які у більшості прагнуть поєднати свою основну освіту і діяльність з теологією, так як свого роду гармонія між розумом і вірою, але і для когось навчання тут стає основним. Інститут не об’єднує людей, які цікавляться тільки одним напрямком і спеціальністю, тому студенти тут найрізноманітніші і особливі, адже де ще можна зустріти, щоб на лекціях зустрічалися філософи і медики, психологи і юристи, інженери і режисери, художники і актори, вчителі і багато інших, які прагнуть розвивати богословську освіту, ділитися досвідом і разом прямувати до зрілості духовного життя, або просто взяти щось для себе.
В Інституті викладаються три сучасні мови (студент сам вибирає мову, яку хоче вивчати): італьська, польська і англійська. Крім цього, навчальним планом передбачено вивчення давніх мов, таких як: грецька мова (3 семестри), латинська мова (4 семестри) і іврит (1 семестр).
Ні, не можна
Для вступу на магістратуру потрібно мати бакалаврат з теології (не обов’язково католицької) через специфіку сфери. Тим більш програма на магістратурі побудована так, щоб поглюблювати знання отримані на бакалавраті. Але якщо вас цікавлять окремі курси на магістратурі тоді можна навчатися у статусі вільного слухача , але диплому магістра ви не отримаєте.
Викладачі Інституту св. Томи це священники-домініканці, викладачі духовних семінарії, доктори і кандидати біблійних наук/ філософських наук/історичних наук, катехити, педагоги, психологи, душпастирі, викладачі провідних навчальних закладів України.
Більш детальніше можна дізнатися тут
Власне, якщо йдеться про студентське життя в Інституті, то воно залежить від особистої ініціативи і бажання кожного. Є в Інституті багато пропозицій, в яких кожен може взяти участь: біблійний театр, суботні богословські зустрічі, біблійне коло, lectio divina, перегляди фільмів, прогулянки та пікніки. В Інституті є затишна кав’ярня та від недавнього часу «душпастирський підвал», в яких можна чудово відпочити, попити чай-каву, поспілкуватися, поділитися насущними питаннями. Головне, не чекати пасивно від когось щось, лише брати ініціативу у свої руки і використовувати ці та інші пропозиції, які пропонує Інститут.
Адже Інститут це не тільки лекції і навчання, що зрозуміло є його основою, але і студентське самоврядування. Події, спільноти та зустрічі, серйозні і для відпочинку, регулярні та імпровізації перетворюють час тут на незабутній, корисний, з неймовірними емоціями і з атмосферою Аквінату.
На сьогоднішній день Інститут пропонує п’ятирічний стаціонарний вечірній курс богослов’я, який збагачений філософією, історією Церкви, класичними і сучасними мовами, монографічними курсами, але також самостійною роботою з літературою, працею в інститутській бібліотеці, участю в монографічних курсах, в конференціях, зустрічах.
Починаючи з 2020 року почалися в Інституті модульні біблійно-богословські курси, які покликані протягом двох років викласти слухачам основи біблійних та теологічних знань. Після цих курсів абітурієнти отримують сертифікат біблійний чи богословський відповідно, або обидва, якщо буде пройдено повний дворічних цикл. Ця модульна пропозиція, коли раз на місяць, в суботу-неділю, проводяться заняття оффлайн та онлайн, має на меті дати можливість принаймні в основах ознайомитися з богослов’ям і біблеїстикою людям, які з огляду на працю чи віддаленість від Києва не мають можливості брати участь у стаціонарному навчанні в Інституті. Цей компроміс вже знайшов своїх прихильників і ентузіастів, тому і надалі продовжуватиметься.
Так, Інститут не має державної акредитації в Україні, але академічні ступені бакалавра релігійних наук та магістра релігійних наук надаються Теологічним факультетом Папського Університету Святого Томи Аквінського в Римі з виданням відповідних дипломів встановленого зразку.
Так, які і будь-який інший диплом іноземного навчального закладу можна нострифікувати, так само можна і нострифікувати диплом виданий Теологічним факультетом Папського Університету Святого Томи Аквінського в Римі. І навіть можна працювати за професією
Це не пошук професійних здібностей чи кваліфікації, не вивчення майбутньої професії, яка утримуватиме родину, але це особистий розвиток, який однак може переродитися у майбутньому, та вже й тепер у цілком інший контакт з оточуючим світом, передусім – з іншими людьми. Вивчення богослов’я напевно розширює горизонти в ширину, так само поглиблює їх в далину. Богословські студії пробують дати людині цілісне бачення Всесвіту, Його Творця, взаємодію віри і розуму, релігії і науки, свою інтегрованість у цьому дивовижному Богом створеному і Ним керованому світі, який є одночасно чудовим у своїх законах природи як і вищих цінностях.
Людина після закінчення будь-якого ВНЗ має стати кращим спеціалістом у даній галузі аніж була на вступі. Студенти Інституту св. Томи крім опанування богословських дисциплін і значних покращень своїх знань з теологічних предметів, мають можливість також стати кращими людьми, кращими християнами, тими, які матимуть змогу і бажання покращити той світ, в якому живуть. Інститут релігійних наук дає отже не лише вміння орієнтуватися у Святому Письмі, філософських напрямках, історії богослов’я, чи в сучасному стані теології, але також має практичний вимір: студент починає інакше спостерігати навколишню дійсність, інакше її оцінювати і головне, інакше з нею співдіяти. Студент і потім випускник починає бути для цієї дійсності світлом і сіллю: світлом, яке насвітлює різні справи світу, а сіллю, яка надає їм специфічного і нового смаку.