ПРОВИДІННЯ БОЖЕ І СВОБОДА ЛЮДИНИ (Святе Письмо)

21 листопада отець Петро Балог ОР провів другу зустріч із серії “Провидіння Боже і свобода людини”. Зустріч була присвячена біблійним основам Провидіння.

Цього разу лекція відбувалася як наживо так і в режимі стрім.

Декілька головних тез:

У Старому Завіті

  • термін «pronoia» з’являється лише у книгах написаних грецькою, і то тільки два рази: у Книзі Мудрості 14, 3 і 17, 2.
  • автори Старого Завіту пов’язують провидіння з людською волею: з бажанням людини взивати до Бога, мати з Ним контакт, просити Його про милість.
  • цілий Псалом 139 присвячений всезнанню та всюдиприсутності Бога про все, що в світі відбувається, в тім теж – все про людину, навіть наперед.

У Новому  Завіті

  •  не використовує безпосередньо терміну pronoia, тобто «провидіння».
  • Бог передбачив смерть Христа і участь у цьому злочині людей, і це передбачення є частиною Його Провидіння. Проте це передбачення Боже не відбирає свободу вибору людини, не знімає з неї відповідальності за свої вчинки, не чинить її «пасивним інструментом» Провидіння.
  • Ісус Христос коротко описав Боже Провидіння, протиставляючи Божу турботу і людську турботу: «Не журіться про життя ваше, що їстимете, ані про тіло, в що вдягнетеся; бо життя більше від їжі й тіло від одежі… І не побивайтесь, що вам їсти та що пити, і не клопочіться! Бо того всього шукають народи цього світу; Отець же ваш знає, що вам воно потрібне. Отож, шукайте його Царства, а це вам додасться» (Лк 12, 22-23. 29-31).
  • загалом, згідно Євангелій, Боже Провидіння є проявом безмежної Божої любові.

Короткі висновки

Провидіння Боже передбачає надію на Бога у кожній віруючій людині, вимагає теж співпраці людини з Богом.

Людина постійно залишається в очах Божих вільною і завжди має вибір. Така таємниця Божого Провидіння. Провидіння завжди діє з огляду на остаточну ціль.

Писання закликає людей бути активним інструментом Божого Провидіння. Бог руками людей, їхнім вибором, їхніми рішеннями і діями реалізує своє Провидіння.

 Бог нас повинен провадити, бо наша дорога – за нашим вільним вибором – може бути або доброю або поганою. Це лише Бог наперед знає, якою буде ця моя дорога, але не втручається, щоб силою її змінити, тобто ламаючи таким чином мою свободу.

Далі буде про богословські основи Провидіння...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *