Діва Марія – «співвідкупителька»?

В рамках домініканської школи «Віра шукає розуміння», 16 листопада на зустрічі-дискусії поговорили з о. Петром Балогом на тему
«Чи Діва Марія є співвідкупителькою?»

Буває, що у повсякденному використанні певні поняття втрачають свій зміст, і використовуються не у властивому значенні. От так сталося і зі словом «співвідкупителька», яким деякі католики характеризують Діву Марію. Що ж не так із цим поняттям?

Етимологія слова і лексичне значення:

Титул «Співвідкупителька» походить від латинського  Coredemptrix:

  • Redemptor – Відкупитель – Ісус Христос. Це означає, що кожне з нас є відкупленим, але ще не спасенним.
  • Со – спів (від лат. сum) – означає «такий самий» або «рівний».

Таким чином, постає питання: чи Марія є на рівні з Ісусом Христом як з Відкупителем?

Чому повстало питання про 5 догмат Марії?

  1. Йоан Павло ІІ використав у своїх навчаннях і проповідях це слово аж 6 разів. Хоча в офіційних документах про нього нічого немає. У Lumen Gentium вживаються: Redemptoris Mater, Generosa socia. Також часто можна почути і такі як: Mediatix, Advocata, Ancilla Domini.  Найбільш відповідним на наш погляд є Мати Відкупителя – Богородиця.
  2. Рух Vox Populi Mariae Mediatrici (засновник руху – Марк Міравелле) – вважають, що таке визначення Діви Марії правдиве, тому потрібно це офіційно сформувати.
  3. У 1945 році були об’явлення Іді Пеердеман, про те, що потрібно оголосити такий догмат. Ці об’явлення не були визнані Церквою.

І, як наслідок, петиція до Йоана Павла ІІ про визнання 5 догмату Марії. Проте Міжнародна маріологічна комісія у 1996 році цього не визнала. Чому? З огляду на екуменізм, а також з огляду на душпастирство.

Те, що Марія бере участь у відкуплені і співпрацює з Ісусом не підлягає сумніву. Але брати участь НЕ дорівнює бути «співвідкупителькою». Участь Марії в жертві відкуплення починається з моменту її згоди на Божу діяльність під час Благовіщення і виконується в її материнстві і в товаришуванні Ісусу на Кальварії.

Текст – Ірина Савків

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *