
В рамках домініканської школи «Віра шукає розуміння», 16 листопада на зустрічі-дискусії поговорили з о. Петром Балогом на тему
«Чи Діва Марія є співвідкупителькою?»
Буває, що у повсякденному використанні певні поняття втрачають свій зміст, і використовуються не у властивому значенні. От так сталося і зі словом «співвідкупителька», яким деякі католики характеризують Діву Марію. Що ж не так із цим поняттям?
Етимологія слова і лексичне значення:
Титул «Співвідкупителька» походить від латинського Coredemptrix:
- Redemptor – Відкупитель – Ісус Христос. Це означає, що кожне з нас є відкупленим, але ще не спасенним.
- Со – спів (від лат. сum) – означає «такий самий» або «рівний».
Таким чином, постає питання: чи Марія є на рівні з Ісусом Христом як з Відкупителем?
Чому повстало питання про 5 догмат Марії?
- Йоан Павло ІІ використав у своїх навчаннях і проповідях це слово аж 6 разів. Хоча в офіційних документах про нього нічого немає. У Lumen Gentium вживаються: Redemptoris Mater, Generosa socia. Також часто можна почути і такі як: Mediatix, Advocata, Ancilla Domini. Найбільш відповідним на наш погляд є Мати Відкупителя – Богородиця.
- Рух Vox Populi Mariae Mediatrici (засновник руху – Марк Міравелле) – вважають, що таке визначення Діви Марії правдиве, тому потрібно це офіційно сформувати.
- У 1945 році були об’явлення Іді Пеердеман, про те, що потрібно оголосити такий догмат. Ці об’явлення не були визнані Церквою.
І, як наслідок, петиція до Йоана Павла ІІ про визнання 5 догмату Марії. Проте Міжнародна маріологічна комісія у 1996 році цього не визнала. Чому? З огляду на екуменізм, а також з огляду на душпастирство.
Те, що Марія бере участь у відкуплені і співпрацює з Ісусом не підлягає сумніву. Але брати участь НЕ дорівнює бути «співвідкупителькою». Участь Марії в жертві відкуплення починається з моменту її згоди на Божу діяльність під час Благовіщення і виконується в її материнстві і в товаришуванні Ісусу на Кальварії.
Текст – Ірина Савків