“Геловін: історія одного непорозуміння”. Душпастирська зустріч домініканської школи “Віра шукає розуміння”.

У рамках зустрічей домініканської школи «Віра шукає розуміння» відбулася перша лекція-дискусія на тему: «ГЕЛОВІН: ІСТОРІЯ ОДНОГО НЕПОРОЗУМІННЯ», яку проводив о. Петро Балог ОР. Основна ціль зустрічей це зламати стереотипи й забобони сучасного християнина та поєднати розум і віру. Отже, з темою Геловіна існує декілька стереотипів:

  1. Це сатанинське свято. Існує декілька коренів поширення та розвитку цього свята:
  2. Ірландське коріння? У VIII-му столітті, починають відмічати 1-го листопада День Всіх Святих. Перед тим днем проводилася віґілія. Звідси назва «All Hallows Even», «Вігілія Всіх Святих», скорочено «Hallowe’en». Під кінець Х-го століття у Франції, під впливом Клюнійського абатства, 2-го листопада починають відзначати День Всіх Померлих вірних. Свято потрапило й до Ірландії, а не навпаки.
  3. Французьке коріння з усіма перевдяганнями та іншими звичаями – театралізовані вистави відомі як «Танець Смерті» чи «Танець Жаху».
  4. Англійсько-американське коріння. Ходіння по домівках з «trick or treat» (початки з Guy Fawkes’ Day), свято вже асоціювалося у суспільстві як «понуре» і «моторошне», хоч і веселе, а ніяк не релігійно-поминальне.
  5. Це антихристиянське свято. А чому його не зробити християнським? Скласти відповідну програму святкування Вігілії Всіх Святих у церкві, або хоч би загальні правила його святкуваннч для молоді так, як це було на початку. Це повинно підштовхнути до дії, щоб відновити первісне значення цього свята, дати приклад, як це можна зробити, і врятувати християнський сенс свята.
  6. Це смертельний гріх. Сказати, що це дійсно так – складно. Адже про це не говорить ані Катехизм Католицької Церкви, ані офіційне навчання Церкви також. А казати, що це суперечить І заповіді надто загально і упереджено. Не можна будь-які розваги (у межах розумності і моралі з дотриманням Заповідей) уже так відразу прирівнювати до гріха, адже ні переодягання і відповідний make-up не свідчать про поклоніння дияволу чи іншим богам. Тим більше, чомусь всі думають, що сатана чи диявол це «хтось з рогами і копитами», у той час як це батько брехні, один із прекрасних створінь. ( Не йдеться, звісно, про свята, які мають явні елементи якихось сатанинських культів).

Ну і останнє, слід пам’ятати, особливо тим, які думають, що Геловін «забруднює» християнську віру різним «поганським» брудом, про слова Христа, що тим, що опоганює людину є те, що походить «з нутра бо, з серця людини, виходять недобрі намисли, розпуста, злодійство, вбивство, перелюби, загребущість, лукавство, обман, безсоромність, заздрий погляд, наклеп, бундючність, безглуздя.» (Мк 7,  22-23).

Більш детально про різні актуальні для сучасного християнина питання можна поговорити на циклах зустрічей #вірашукаєрозуміння,  які проводяться кожної суботи о 19:00 в Інституті св. Томи. Сердечно запрошуємо всіх, хто прагне поєднати розум і віру.

Текст Ірини Савків

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *