Інтерв’ю з директором Інституту

Директор Інституту о. Петро Балог ОР про покликання і місію Інституту св. Томи Аквінського у Києві на початку третьої декади ХХІ століття. о. Петро, відповідаючи на декілька питань, розповідає про Інституту і його атмосферу, про студентів і випускників, про лекції і студентське життя, а також про майбутні перспективи.

1. Взагалі що таке Інститут релігійних наук? Декілька слів про Інститут і його історію.

Інститут релігійних наук св. Томи Аквінського є місцем незвичним, бо тут викладаються дисципліни, які є не лише людськими, але – і передусім – Божими, тобто такі, що трактують про Бога, про Його діяльність, Його Провидіння, історію спасіння, про Його цілі у світі, врешті – про Його Любов до людини. Це важко порівняти з іншими дисциплінами, а тим більше пробувати виміряти їхню релевантність. А це тому, що Бог і Його дія у світі не вимірюються, відповідно і наука про Нього може бути повністю зрозумілою лише віруючим та люблячим серцем. Або принаймні можуть з’явитися зачатки зрозуміння, коли розум і серце відкриті на Істину. Саме це і пропонує Інститут св. Томи у Києві вже майже 30 років поспіль. За цей час через Інститут пройшли сотні студентів, і хоча не всім вдалося дійти до самого кінця, до диплому магістра релігійних наук, який в нашому Інституті вручається від імені Папського Університету «Ангелікум» в Римі, проте для більшості це був напевно позитивний і збагачуючий досвід духовно-інтелектуальної пригоди. Вчитися в Інституті св. Томи – це напевно незвичний досвід, але теж – надіємося – в багатьох аспектах позитивний.

2. Що зараз пропонує Інститут?

На сьогоднішній день Інститут пропонує п’ятирічний стаціонарний вечірній курс богослов’я, який збагачений філософією, історією Церкви, класичними і сучасними мовами, монографічними курсами, але також самостійною роботою з літературою, працею в інститутській бібліотеці, участю в монографічних курсах, в конференціях, зустрічах.

Також при Інституті вже 20 років, починаючи з 2001 року, діють Катехитичні курси та курси сімейних консультантів «Дерево життя», які готують протягом трьох років спеціалістів з катехизації та родинних питань. Це важливо для кожної місцевої Церкви, і для України зокрема, тому ці курси користуються з року в рік незмінною популярністю і мають практичне застосування після завершення курсу.

Починаючи з 2020 року почалися в Інституті модульні біблійно-богословські курси, які покликані протягом двох років викласти слухачам основи біблійних та теологічних знань. Після цих курсів абітурієнти отримують сертифікат біблійний чи богословський відповідно, або обидва, якщо буде пройдено повний дворічних цикл. Ця модульна пропозиція, коли раз на місяць, в суботу-неділю, проводяться заняття оффлайн та онлайн, має на меті дати можливість принаймні в основах ознайомитися з богослов’ям і біблеїстикою людям, які з огляду на працю чи віддаленість від Києва не мають можливості брати участь у стаціонарному навчанні в Інституті. Цей компроміс вже знайшов своїх прихильників і ентузіастів, тому і надалі продовжуватиметься. В 2020-2021 навчальному році відбувся біблійний цикл, в 2021-2022 навчальному році відбудеться богословський цикл, і так відбуватиметься поперемінно щороку.

Крім того, в Інституті проводяться час від часу різні конференції, симпозіуми, презентації, між іншим книг, які видає наше видавництво «Кайрос». Взагалі, Інститут св. Томи є прекрасним місцем зустрічей, при чому представників різних конфесій, поглядів, мов і зацікавлень.

3. Чому є зацікавлення до вивчення теології і філософії в ІРН? І яке воно навчання тут.

Якщо в людини, навіть невіруючої, з’являється зацікавленість у вивченні богослов’я, яке попереджається вивченням філософії, то це є свідченням про глибші питання, які ця людина ставить собі, а також про пошук відповідей на них. Це не пошук професійних здібностей чи кваліфікації, не вивчення майбутньої професії, яка утримуватиме родину, але це особистий розвиток, який однак може переродитися у майбутньому, та вже й тепер у цілком інший контакт з оточуючим світом, передусім – з іншими людьми. Вивчення богослов’я напевно розширює горизонти в ширину, так само поглиблює їх в далину. Богословські студії пробують дати людині цілісне бачення Всесвіту, Його Творця, взаємодію віри і розуму, релігії і науки, свою інтегрованість у цьому дивовижному Богом створеному і Ним керованому світі, який є одночасно чудовим у своїх законах природи як і вищих цінностях. Коротко кажучи, навчання в Інституті якісно відрізняється від навчання в інших ВНЗ, передусім завдяки «предмету», який вивчається, і який так до кінця і не може бути вивченим, і в цьому ціла інтрига. Проте, варто ознайомитися ближче з цим «предметом», з цією «матерією», якою є богослов’я.

4. Що має вміти і знати людина після закінчення Інституту?

Людина після закінчення будь-якого ВНЗ має стати кращим спеціалістом у даній галузі аніж була на вступі. Студенти Інституту св. Томи крім опанування богословських дисциплін і значних покращень своїх знань з теологічних предметів, мають можливість також стати кращими людьми, кращими християнами, тими, які матимуть змогу і бажання покращити той світ, в якому живуть. Інститут релігійних наук дає отже не лише вміння орієнтуватися у Святому Письмі, філософських напрямках, історії богослов’я, чи в сучасному стані теології, але також має практичний вимір: студент починає інакше спостерігати навколишню дійсність, інакше її оцінювати і головне, інакше з нею співдіяти. Студент і потім випускник починає бути для цієї дійсності світлом і сіллю: світлом, яке насвітлює різні справи світу, а сіллю, яка надає їм специфічного і нового смаку.

5. Для кого це навчання? Декілька слів про студентське життя.

Навчатися в Інституті може будь-хто, якщо йдеться про стаціонар. Двері цього навчального закладу відкриті для всіх людей доброї волі, головне, щоб вони прагнули пізнавати істину, прагнули шукати відповіді на свої питання, бути активними та зацікавленими тими дисциплінами, які Інститут пропонує, і мали витримку, щоб не зважаючи на всі труднощі, які зазвичай пов’язані з навчанням у будь-якому ВНЗ, не здаватися, але йти до кінця, до увінчання свого навчання дипломом. На катехитичних курсах натомість навчаються католики, які потім катехизуватимуть при парафіях чи в інших місцях. Це повинні бути особи, які не лише шукають істину чи поглиблюють свою віру, але й вже живуть цією вірою, беручи участь у Таїнствах Церкви та в церковному житті, тобто ті, які потім навчатимуть не лише словами, але і своїм християнським життям. Власне, якщо йдеться про студентське життя в Інституті, то воно залежить від особистої ініціативи і бажання кожного. Є в Інституті багато пропозицій, в яких кожен може взяти участь: біблійний театр, суботні богословські зустрічі, біблійне коло, lectio divina, перегляди фільмів, прогулянки та пікніки. В Інституті є затишна кав’ярня та від недавнього часу «душпастирський підвал», в яких можна чудово відпочити, попити чай-каву, поспілкуватися, поділитися насущними питаннями. Головне, не чекати пасивно від когось щось, лише брати ініціативу у свої руки і використовувати ці та інші пропозиції, які пропонує Інститут.

6. Чи відрізняється зацікавлення сьогоднішніх вступників від минулих років. І як Інститут намагається йти в ногу з часом?

Сьогодні життя студентів Інституту геть інше, аніж в 90-х роках минулого століття, коли Інститут розпочав свою діяльність у Києві. Зрештою, як і життя всіх інших студентів: інші реалії, інший рівень життя, інші технології, інша політична та економічна дійсність. Але теж інші виклики у духовно-релігійній сфері, більш складніші питання, особливо у біоетиці, у пограниччі науки і віри, у ліберально-консервативних дискусіях, в тім теж у Церквах. Крім того, сьогодні студенти мають суттєво менше часу, аніж це було колись: його на щастя забирає робота, пропозицій якої тепер набагато більше, аніж 20-30 років тому, але теж, на жаль, час марнується на мало корисні речі, які часто пропонують сьогоднішні мас-медіа. У всякому разі, цілий комплекс оточуючих нас реалій досить суттєво змінив життя сучасного студента. Відповідно до цього Інститут пробує бути гнучким, відкриваючи між іншим модульні курси, впроваджуючи хоча б частково онлайн навчання, чи переведення навчання у більш індивідуальний потік і самостійну працю, якою б керував професор Інституту, замість простої пасивної участі у багатогодинних лекціях, на які у студентів просто фізично не вистачає часу і також сил. Крім того, в Інституті стараються не відмежовуватися від сучасних тенденцій у світі, чи соціальних питань, відчитуючи їх як «знаки часу», які потребують богословської відповіді та інтерпретації. Між іншим, при Інституті вже декілька років діє соціальний курс «Школа лідерів», на якій власне розглядаються питання економічного, політичного, родинного, екологічного, професійного характеру тощо.

7. Які є перспективи розвитку навчання в ІРН? Заключне слово

Інститут в тій чи іншій формі планує існувати і продовжувати свої проекти, надалі вносити свій вклад в розвиток духовного життя України, передусім в його інтелектуальному характері. Ефективність Інституту залежить однак не лише від міри фінансування, від наявності матеріальної бази, чи від керівників Інституту, якими є Домініканський Орден в Україні, але теж від ініціативності студентів, від зацікавленості Інститутом пастирями Церков в Україні, передусім Католицької, які б промували цей унікальний навчальний заклад у нашій столиці, заохочуючи потенційних студентів долучитися до цього проекту. Інститут релігійних наук св. Томи Аквінського у Києві, якому 2022 року виповнюється 30 років житиме, розвиватиметься і виконуватиме свою місію з Божою допомогою, проте настільки, наскільки ми всі, викладачі і студенти, керівники і співпрацівники, активні учасники і симпатики, відкриватимемо наші серця і наш розум на всі ті ініціативи які Інститут св. Томи пропонує чи пропонуватиме у майбутньому. І нехай милостивий Господь, молитвами покровителя Інституту, св. Томи Аквінського, щедро благословить подальшу діяльність цього чудового навчального закладу і нехай його і надалі надихає, підтримує та провадить!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *