ПРОВИДІННЯ БОЖЕ І СВОБОДА ЛЮДИНИ (Концепція)

7 листопада у рамках зустрічей #суботауdominicanes відбулася “перша серія серіалу” відкритих лекцій-дискусій о. Петра Балога ОР про Провидіння Боже і свободу людини.

Отець Петро наголосив, що сама тема “ПРОВИДІННЯ БОЖЕ І СВОБОДА ЛЮДИНИ” висвітлюватиметься під час декількох зустрічей, тому перша лекція була присвячена концепції Провидіння.

Короткий зміст лекції:

Термін «Провидіння»

 «Рrovidentia» (лат.) – «передбачення», «продуманість (наперед)», «турботу» чи «обережність», фундаментальна рисою  Божого Провидіння є те, що у центрі завжди людина.

Концепція

Концепція християнського розуміння Провидіння Божого виводиться зі Святого Письма, однак сама концепція була присутня ще у стародавній Греції.

  • Анаксагор говорив про «розум» (гр. nous), якого розумів як «дух», що керує Всесвітом, і який має повне знання про всіх і про все (як “закони природи”)
  • Платон першим згадує цей термін «провидіння» (гр. pronoia), пізніше цю концепцію розвинули стоїки.
  • Хрисіпп вважав, що провидіння всім керує і все у світі залежить від нього, тобто все, що згідно з провидінням повинно статися, те і так станеться ( як вчення про фатум)
  • Посідоній писав, що люди у світі, хоча не всі знають одні одних, мають подібні прагнення і подібні напрямки свого розвитку, а це тому, що всім керує космічне провидіння
  • Цицерон подав ідею, що світ був створений і потім керується згідно з божественним провидінням.
  • Філон Александрійський приписує Богу Творцеві, як один з Його атрибутів – провидіння, котре турбується про всяку річ, і свідоцтвом того, що світом невидимо керує Боже провидіння є гармонія у Всесвіті.
  • Згідно Плотіна провидіння – керує всім. Завдяки провидінню світ є сумісний з вищим Інтелектом. Цей Інтелект подає кожній людині її роль (призначення), але людина сама відповідальна за виконання цієї ролі, тобто призначення.

А вже наступна лекція буде присвячена Провидінню у Святому Писанні.

Сердечно запрошуємо!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *