Попільна середа 2022
Його Святість
Папа Франциск
Ваша Святосте
Конфлікт в Україні триває з 2014 року. Невинна країна гордих людей спочатку була позбавлена своєї території в Криму, а потім і на сході України, де роками поширюється жорстокий терор проти тих, хто чинив опір. Відважні українці двічі виступали проти тоталітаризму під час двох революцій – Помаранчевої та Революції Гідності. 24 лютого Росія, вторгнувшись в Україну, розпочала не конфлікт, а війну, у якій гинуть українські воїни, українські невинні діти, жінки та мирні жителі, руйнується матеріальна інфраструктура, так важко відбудована після комунізму. Щодня повідомляють про терористичні акти, які кваліфікуються як військові злочини. На сьогодні поляки прийняли майже 700 тис. біженців від війни, більшість із яких були запрошені до польських домівок. У Польщі діє суспільний рух добра, кілька мільйонів наших співвітчизників і з великих міст, і з маленьких сіл спонтанно беруть участь у всіх формах допомоги нужденним. Ті, хто рятується від російської агресії, розповідають страшні речі. Позначені війною діти, сім’ї втрачають не лише рідних, а й усе надбане за все життя. Біженці налякані та паралізовані відсутністю надії та страхом за тих, хто героїчно вирішив залишитися захищати свою батьківщину.
Поряд із нашими політичними зусиллями ми, католики, повинні чітко розуміти, на якому боці правда, а де зло. Тому ми просимо Вашу Святість про сильний голос Єпископа Римського проти агресії Путіна, проти агресії Росії проти невинної України, про сильне слово, хто є винуватцем, а хто жертвою в цьому конфлікті. Просимо Вашу Святість посилатися на антитоталітарну позицію Пія XI, який в енцикліці 1937 року «Mit brennender Sorge» чітко і рішуче вказав, що нацистський режим є злом. Путін є частиною сценарію антихриста, який сіє смерть і приносить нещастя. Підтримка війни Московським Патріархом Кирилом є «зреченням крові», бо не можна – як писав Пій XI стосовно німців – бути християнином і водночас підтримувати нечестивий злочин. Промовити все це вголос Папою буде актом християнської справедливості, але це також буде плодом справжнього діалогу, сторони якого повинні могти говорити правду у важкі часи. Св. Фома Аквінський точно вказує, коли війна справедлива, і коли сатрап, що приносить смерть іншим, повинен зазнати найвищого покарання. Перед обличчям смерті, вогню, брехливої пропаганди Україна веде справедливу і морально виправдану війну, а слова про відмову від конфлікту та діалогу під час розправи над Харковом та Києвом лунають неоднозначно і позбавляють католиків усього світу надії на голос справедливості, який слід почути і, може навіть передусім, в ситуації безсилля. З сумом усвідомлюємо, що в цій ситуації дієвим рішенням є не діалог, а подолання зла. Зрештою, чи правильно відмовився від військової оборони? Чи повинна це зробити Україна, на яку жорстоко напали? Які аргументи російської сторони має почути українська влада? Чи прагнення захопити чужі території вже є нормою міжнародних відносин?
Іван Павло ІІ у своїй доктрині про нації відстоював суверенітет держав, у тому числі тих, які були поневолені десятиліттями, включаючи слабких і бідних. Церква підтвердила легітимність їхнього суверенітету та захисту від сильнішого агресора, ми сподіваємося, що сьогодні не буде змін у бік нового «концерту імперій» за неформальної підтримки Святого Престолу. Апостольський нунцій в Україні, а також польські священники, які не втекли попри бомбардування, свідчать, на чиєму боці Церква, а також мільйони католиків, які підтримують своїх братів у боротьбі та заохочують їх подолати зло, допомагаючи жертвам. Церква сьогодні знаходиться в кафедральному соборі руїн Києва, в серці відважних захисників столиці, на яку напали так само, як і на відважну Варшаву у 1939 році. Причиною цього зла був не якийсь уявний егоїзм, а ненависть з боку московської влади з, на жаль, активним прийняттям і блюзнірським благословенням Патріарха Кирила.
Ваша Святосте, Володимир Путін роками згадує про відновлення радянської зони, яку Рональд Рейган називає «імперією зла», місцем мучеництва мільйонів християн, примусовою атеїзацією та джерелом нещастя кількох поколінь ХХ і ХХІ століть. Втілення цієї політичної мрії – це зовсім не божевілля чи утопія, а крок за кроком реалізований у військовому, культурному та економічному аспектах план, що є загрозою для людей доброї волі та миру у світі. Путін не є захисником консервативного світу, консерватизм також означає повагу до життя і права на суверенітет, яке він і Церква, що його підтримує, постійно не визнають. Війна з Україною – це кривавий вступ до ескалації нової імперії зла, яку не можна вирішити діалогом, але твердим «non possumus» і готовністю захищатися, також і військовими засобами. Так, можливо, ми слабші як Церква, але мужність Пія XI та блаженного Кардинала Вишинського з його «non possumus» проти комуністів та радикальне ставлення Івана Павла II до зла переконали некомуністичні політичні сили змінити своє ставлення до тоталітаризму і 1989 року змінили обличчя землі.
Просимо Вашу Святість піти шляхом Ваших попередників, щоб чітко закликати агресора піти у відставку, засудити злочини проти українців та підкреслити їхнє право на територіальну єдність держави. Якщо у світі повинен бути мир, то Україна має виграти цю справедливу війну, як військовим шляхом, так і невійськовим.
З повагою,
СЛАВА УКРАЇНІ! #standwithUkraine